За нашата чуждестранна конкуренция

Конкуренцията: лоялна или нелоялна


Дефиницията за лоялно и нелоялно през погледа на един български производител – ЗИТА РУСЕ, ще прочетете в този материал


Живеем и работим в пазарна икономика където спазването на правила, за някой е пожелателно; за други избирателно, а за трети задължително. Контролът който трябваше и трябва да оказва държавата върху вътрешния пазар е нищожен по отношение запазването на интелектуалната собственост и защитата на местното производство.


Европейският парламент чрез Договор за функциониране на Европейския съюз в член 26 и членове 28 до 37 дава право на свободно движение на стоки.


И понеже ние българите станахме Европейци (с голямо „Е“), обаче никой не ни приема за такива, българският производител за да продължи да съществува, беше принуден да се конкурира от една страна със световни лидери държащи големите пазарни дялове на Западна Европа (и най-важното – разполагащи с богат опит при оцеляване в тази помия наречена “равни условия за справедлива глобална конкуренция”), а от друга страна с агресивно настъпващата източноазиатска продукция, за която ще стане въпрос по-надолу в написаното.

Някой „патриотично настроени националисти“ в хор ще ревнат колко е хубаво че вече сме „свободни“; че сме членове на ЕС; че е „демокрация“; че в България има всичко, но колко от това „всичко“ е българско производство и най-важното КОЕ от това „всичко“ обикновеният българин може да си позволи…


За да съществуваме като производител, ние (ЗИТА) трябва да продаваме продукцията си. Само обаче който не е предлагал продуктите си в Германия, Франция, Италия, Испания, че даже и в братска Гърция (да не говорим за скандинавските страни), не знае с какво недоверие и пренебрежение гледат на нас – големите Европейци.

Не защото стоката ни е калпава, а защото болшинството от тези нации уважават собствените си марки и защитават собственото си производство.


И понеже въпреки всичко ние искаме да произвеждаме и да продаваме, тази ЕВРОПЕЙСКА конкуренция ни мотивираше да се учим,  развиваме и усъвършенстваме,  да диверсифицираме своето предлагане.

По ТРУДНИЯ НАЧИН, в течение на десетилетия, разбрахме че за да сме наистина сериозен производител, не трябва да се стремим да бъдем конкурентни на европейския пазар С НИСКИ ЦЕНИ! Това за нас (а и не само) е най-сигурната стъпка към провала – ЗНАЕМ ГО ОТ ОПИТ, ЗАЩОТЕ НЕ ЕДИН ПЪТ СМЕ СТИГАЛИ ДЪНОТО,


а ние не искаме това!


Искаме да работим с нови машини, да използваме нови технологии, да се обучаваме, да имаме богата изследователска и развойна дейност и най-вече да възнаграждаваме труда си подобаващо на усилията които полагаме. Всичко това означава, че продуктите ни не могат и не трябва да бъдат евтини,

КОЕТО ОБАЧЕ ГИ ПРАВИ БЕЗИНТЕРЕСНИ ЗА БЪЛГАРСКИТЕ ПРЕКУПВАЧИ И КУПУВАЧИ!


И тъй като българските продукти не са интересни на прекупвачите, а и българинът винаги е бил скъп на триците и евтин на брашното, тези прекупвачи заливат пазара НИ с „интересни“ чуждестранни стоки.

Ако това е ЕВРОПЕЙСКА ПРОДУКЦИЯ, за нас (ЗИТА) не е страшно! Ние сме конкурентни и по цена и по качество на всички аналогични продукти произвеждани в Европа*, но когато тези търговци умишлено или не, пред очите на държавните органи спекулират с произхода на тези продукти,

това прави КОНКУРЕНЦИЯТА НЕЛОЯЛНА СЪС СТОКИ НА ДЪМПИНГОВИ ЦЕНИ и срещу това българският производител е беззащитен и обречен на унищожение.


*ВАЖНО ОТ „КУХНЯТА“ НА ЗИТА:
НЕ МОЖЕ вентил произведен в Италия – ако наистина е произведен там, да е по-евтин от същия вентил произведен в България, пък колкото и голям и технологично развит да е този италиански производител! Нека да не забравяме, че и ЗИТА не е кой да е – зад гърба ни има 45 години производствен опит!

И ако читателят логично си зададе въпроса, ЗАЩО може да има по-евтина чуждестранна стока и дали наистина българският производител не си е виновен затова, че продукцията му е значително по-скъпа от азиатската,

ЕТО ВИ И ОТГОВЪРЪТ ЗАЩО:

Защото Китайската комунистическа партия още през 2015 година е приела национален стратегически план за развиване и стимулиране на производствения сектор на Китай (програмата се казва MIC 2025* чиято абревиатура в последствие е променена) с идеята за глобално технологично лидерство и

КИТАЙ – първа световна индустриална суперсила!

За тези, на които все още не им е ясно – Китай инвестира стотици милиарди долари в развиване и подпомагане на китайското производство с цел до 2049 година, Китай да е завзела и да контролира световните пазари (за щраусите заровили главите си в пясъка, да знаят че и България влиза в това число)!

*MADE IN CHINA 2025 – По официални данни от 2019 година (началото на COVID – вълната) до сега в Китай са инвестирани над 1,4 трилиона долара в иновации! По какъв начин и какви са механизмите за стимулиране на китайските производители, е изключително интересна и поучителна тема, но не е обект на настоящия материал. 

Българските правителства от началото на прехода до сега, нехаят за местното производство и не се интересуват от проблемите, пред които е поставено то в борбата си за оцеляване.

Как са ни помагали на нас – ЗИТА до сега, може да прочетете в статиите: „Нашите отношения с държавната администрация в годините“ и „Фарисеите в БАН“

Най-тъжното обаче е, че повечето български потребители предпочитат „интересните“ чуждестранни продукти (разбирайте ЕВТИНИ източноазиатски), не осъзнавайки че това УБИВА „всичко българско и родно…“ (цитирам стихотворението на Иван Вазов); УБИВА  българският дух; УБИВА и ЗИТА РУСЕ и такива като нея!

И ако някой все още си задава въпроса:

Какво го интересува обикновения български  потребител конкурентната среда в пазара на електромагнитни вентили в България и дали ЗИТА РУСЕ и такива като нея, ще ги бъде или не,

отговорът е, че това е съдбата на местното българско производство независимо от сферата. А производството е гръбнакът на икономиката на една държава!

Няма ли гръбнак – НЯМА ДЪРЖАВА!

Има ИКОНОМИЧЕСКО РОБСТВО И БЕДНОСТ!


И в заключение ще напиша:

  • От 2006 година до сега, ЗИТА РУСЕ е спряла ТРИ свои производства поради невъзможността да се конкурира с азиатски аналози внасяни в страната нелегално и сертифицирани незаконно като стоки произведени в ЕС.
  • От 2006 година до сега, ЗИТА РУСЕ е намалила производственият си и административен персонал с 80%.

Какво следва от това:

  • По-малко платени данъци, което означава по-малко пари в държавната хазна;
  • По-малко платени социални осигуровки;
  • По-малко платени здравни осигуровки;
  • По-малко пари за пенсии;
  • Повече безработни българи живеещи на социални помощи;
  • По-малко работа за нашите български партньори – подизпълнители;
  • По-бедни български производители;
  • По-богати азиатски производители и всичко реципрочно следващо от това, но с отрицателен знак за нас!

И сега, ако някой ехидно се подсмихва и приема изписано по-горе, като ПАРАНОИЧНА ТЕОРИЯ НА КОНСПИРАЦИЯТА измислена от ЗИТА РУСЕ и че всичко това него не го засяга

ПОЖАРЪТ В КОМШИЯТА, УТРЕ ЩЕ ДОЙДЕ И У ВАС!

Статията написа Станислав Джамбазов

НЕ ГОРД Европейски производител

Коментари (3)

  1. Дерзайте и мислете , че "Българийка" отдавна не съществува. Бягайте от тая черна дупка крадена от от бОйковци, кОстовци, Доганчовци и управлявана от чистачката на американската посланничка!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  2. До автора: Като изключим правописните грешки в статията, сте прав в общи линии.Този въпросният гръбнак на държавата(производството) бе прекършен още когато тъмнокожият Костов разпродаде и разсипа заводите в цяла България (Зита е парченце от целият пъзел). Един прост пример: Защо един кг кашкавал (едамер,ементал и прочие) от далечна Германия струва 15лв/кг, а един кг кашкавал произведен у нас, се продава за 30-40лв кг....отговорът е редица държавни механизми които подпомагат и насърчават производството....без значение, дали е на вентили, или кашкавал, или болтчета и гайки и пр.... онези майкопродавници в парламента са за бой, и отделно редовият българин също е за бой, че ги търпи 30 и ... години вече
    1. За съжаление, в образованието си съм наблягал повече на техническите и по-малко на хуманитарните науки, за което се извинявам на българските филолози. От авторът към господина със звучното българско име Обикновен Човек: Уважаеми господине, като изключим граматическите грешки и във Вашето писмо (което всъщност в случая не е чак толкова важно), в общи линии благодаря за снизходителното съгласие с написаното.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *