Вършат ли работа устройствата обработващи вода?

Вършат ли работа устройствата обработващи вода чрез магнитно поле и създаване на ултразвукови колебания?

Това е въпрос, който често ни се задава и на който краткият отговор е: ДА! Вършат работа!

Тук обаче, в самото начало ще кажа две неща, които е важно да се знаят за устройствата, които ние предлагаме:

  1. Не очаквайте чудеса! Поставянето на такова устройство във водопроводната инсталация независимо от кой тип ще бъде, ще подобри качествата на водата, но няма да спре 100% отлагане на котлен камък по тръбопроводи; нагреватели; водосъдържатели и др. 

Това не е уред; филтър; система или както искате го наречете отнемащ/премахващ калциевият карбонат (СаСО3) от водата! 

Той (варовикът) си е там и преди и след устройството, но защо се отлага по-малко и по-бавно и най-важното – защо водата става по-добра за използване ще обясня по-долу в статията.

2. Този тип устройства работят чрез използване на налягането във водопроводната инсталация! Това означава, че и налягането и дебитът след устройството ще са ПОНИЖЕНИ! Поради тази причина е важно да се подбере правилният тип и размер устройство.

В тази статия ще ви запозная с:

–          Принципът на действие на устройствата и промените в качествата на преминалата през тях вода;

–          Ще подкрепя истинността на тези промени с факти – протоколи от лаборатории, снимки, експерименти и изследвания направени от нашия екип;

–          Ще обясня ползите от тези промени в различните сфери на приложение.

Принцип на действие на устройствата обработващи водата чрез магнитно поле и генериране на  механични колебания в звуковата и ултразвуковата области.

За влиянието на магнитното поле върху флуидите e изписано много. В публичното пространство има доста информация свързана с това и не мисля, че има нужда ние да я обясняваме или доказваме.  Достатъчно е да се каже, че нашите устройства имат  магнитната система, която е изработена от високоенергични магнити, на основата на сплав неодим – желязо – бор, които са поставени в корпус от неръждаема стомана така, че в работната камера на устройството през което протича водата се създават няколко разнолентови зони с високо ниво на напрежение на магнитното поле.

Генериране на  механични колебания в звуковата и ултразвуковата области.

Понякога не е необходимо нещо да е много сложно за да върши работа. Дори и когато разбърквате интензивно вода в чаша, вие подобрявате нейните качества. 

В нашия случай създаването/генерирането на тези механични колебания е метод заимстван от процесите възникващи в планинските реки. Естествено генерираните колебания (създадени от движението на самата вода, а не от външен електрически източник на енергия) са причината за въздействията на устройството върху водата.

В цилиндричното тяло на устройството последователно са поставени турболизиращ елемент и вихрова камера. Чрез подредбата на сегментите си, устройството използва енергията от налягането на протичащата през него вода, като многократно сблъсква образуваните струи подобно на множество водопади, които генерират ултразвук посредством който:  

1. Преобразува кристалната решетка на минералите  –  атомите се преподреждат;

2. Унищожават се голяма част от намиращите се във водата микроорганизми;  

3. Намалява се повърхностното напрежение на водата.

Три въздействия, които (подчертавам дебело) се случват без външен електрически източник на енергия; без подмяна на консумативи струващи пари и без опасни за човешкото здраве химикали!  

Това не са рекламни трикове целящи да ви продавам водопроводна арматура на безбожно висока цена! 

Статията е образователна и има за цел да отговори на въпроса: Какво се случва с водата преминала през такъв тип устройство?  

Как влияе ултразвукът създаден в устройството върху калциевия карбонат?

Тук е мястото да обясня какво е калциев карбонат или по-популярно КОТЛЕНИЯТ КАМЪК кристализирал под формата на Калцит : 

Калциевият карбонат е химично съединение с най-голям процент съдържание в така наречения котлен камък. 

Калцитът е един от най-разпространените минерали и представлява полиморфна модификация на калциевия карбонат  със силно изразена кристална структура.

Какво означава това?

Поради кристалната си структура, частиците на Калцита имат свойството да се задържат една към друга, като по този начин с течение на времето и движението на водата се получават отлагания по повърхностите с дебелини от 3 до 10-15 милиметра. 

При дебелина на отлагане на котлен камък от 3 милиметра, поради ниската си топлопроводимост, енергийните разходи се увеличават с приблизително 25%, а при 10 милиметра, с повече от 50%.

Какво се случва, когато температурата на водата се повишава?

С повишаване на температурата се повишава и отлагането на котлен камък. 

Ако обърнете внимание на смесителната батерия в банята ще видите, че отлагането е значително по голямо на горещата част на батерията. 

Представете се какво се случва при нагревателя на бойлера, съдомиялната машина или пералнята (снимката по-горе).  

При повишаване на температурата в следствие на вътрешната енергия създала се във водата (разширяването и) молекулите, които до тогава са обгръщали частиците Калцит се раздалечават една от друга и го „освобождават”. Така вече частиците на минерала свободно прилепват една към друга. Това е причината върху нагревателите и около тях да има най-много камък.

Как се променя кристалната структура на водата след преминаването през наш тип устройство?

Изследването е проведено в институт към БАН. Използван е сканиращ електронен микроскоп  РНILIPS  SEM 515. Ускоряващо напрежение 10 kV. Режим  SEI 30 grad. Структурата е регистрирана и сравнявана при увеличения  300, 1000, 2500 и 5000 пъти. 

На двете снимки по-горе ясно се вижда разликата в морфологията на минералите след (снимка в ляво) и преди (снимка в дясно) обработка.

От снимките ясно се забелязва значима разлика в кристалната структура, формата и размерите на кристалите. 

При необработената вода кристалите са дребни, слепени един с друг, образуващи плътна маса; при обработената вода те са с различна форма, добре оформени и повечето неслепени един с друг. 

Снимки при друго увеличение.

Снимка в ляво – обработена вода; снимка в дясно – необработена вода.

В годините нашият екип проведохме десетки изследвания, експерименти, анализи и проучвания с цел да проследим, какво се случва след тези изменения в структурата на кристалите във водата. 

Следващото изследване с което ще ви запозная е правено на нашата експериментална площадка 2009 или 2010 година (не помня вече), когато се подготвяхме за участие в един от тогава поредните Международни технически панаири в град  Пловдив. 

За целта изработихме стенд, който симулираше работата на два битови бойлера – единият захранван с необработена вода; другият захранен с вода преминала през наше устройство от вихров тип без допълнителна магнитна обработка. 

Имахме около месец за проследяване на резултатите и затова бойлерите работиха почти като проточни. Нагревателите бяха по 3,00 kW. 

А ето и резултатите:

Може да се досетите кой нагревател с каква вода е работил – обработена или не.

За да съм коректен ще кажа две важни неща свързани с проведения експеримент: 

1. Той се проведе в лабораторни условия при засилена работа на бойлерите (доста над нормалната работа в домашни условия) с цел бърз и засилен ефект; 

2. Тъй като експериментът беше правен главно с рекламна цел, бойлерът без устройство работеше малко по-натоварено.

На снимката виждате каква е дебелината на варовика по нагревателя – приблизително 3 милиметра.

За тези, които искат да експериментират с цел за се убедят във функционалността на устройствата, следващият експеримент е елементарен и може спокойно да бъде направен в домашни условия. 

В два съда от неръждаема стомана (тенджери) налейте еднакво количество вода – в едната необработена, а в другата преминала през устройство на ЗИТА. 

Сложете на котлон и изпарете водата от двата съда. 

Направете това няколко пъти, като спазвате съдовете да не се разменят. На третия; четвъртия  път (в зависимост от твърдостта на водата, а и не само) ще забележите най-вече по дъното на съдовете, отлаганията от котлен камък. 

Започнете да измивате съдовете първоначално само на течаща вода, с ръка, без никакви почистващи препарати и наблюдавайте здравината на закрепване на отлаганията по неръждаемата повърхност. 

Ако има разлика между двата съда, значи устройството на ЗИТА работи.

Не забравяйте, че резултатите получени по емпиричен път са най-убедителни!

Тук правя уточнение: Резултатите получени при изследване на вода след преминаване през такова устройство, независимо дали става въпрос за отлагане на котлен камък или изследване на физико-химични и микробиологични показатели,   ЩЕ БЪДАТ РАЗЛИЧНИ в зависимост от водоизточника! 

Това означава, че на едно място резултатите ще бъдат добри; на друго много добри; някъде незадоволителни, а някъде дори и лоши (имали сме и такива случаи, но те са главно свързани с много лошият химичен състав на използваната вода). 

Не само така наречената твърдост на водата има значение. Съдържанието на манган; цинк; хром; сулфати; фосфати; хлориди и т.н. също играят важна роля. 

В практиката ни сме имали случаи, в които с един и същи тип устройство, при еднакви условия на работа, на две различни места (разстояние едно от друго приблизително 100 километра), резултатите да са коренно противоречиви.  

На едното място използваната вода беше от водопроводната мрежа с химични показатели почти в нормите; на другото място – кладенец с дълбочина 80 метра, с изключително завишено съдържание на желязо и магнезий (много над нормите).

Как влияе ултразвукът създаден в устройството върху живите микроорганизми във водата?

  • Ешерихия коли; 
  • Коли форми; 
  • Чревни ентерококи; 
  • Общ брой жизнеспособни микроорганизми  

Това са някой от най-важните показатели, които се следят от органите по здравеопазване с цел контролиране на питейната вода.

Протоколът по-долу е от направено изследване от РИОКОЗ-РУСЕ по наше задание с необработена (Пункт 1) и обработена с устройство от вихров тип (Пункт 2)  вода. Пробата е взета от река Дунав в близост до гр. Русе.

Резултатите са достатъчно показателни.

В годините сме направили десетки такива изследвания в различни райони на България и те са почти идентични.

Сега ще се отклоня малко и ще Ви разкажа как се отнесоха нашите политици към тези резултати.

Преди години благодарение на един русенски народен представител и уважаван лекар, организирахме среща с главния държавен санитарен инспектор на РБ и няколко специалисти от неговият екип. На срещата заедно с другата документация която носехме, показахме и няколко такива протокола издадени от лаборатории на „Инспекцията за опазване и контрол на общественото здраве“ от различни региони. „Чесаха глави“; „цъкаха с езици“ и не можеха да повярват, че това наистина се случва без външен енергиен източник и без намеса на някакви химикали, толкова просто и елементарно. Според тях тогава, това беше истинско революционно откритие.

Каква беше целта на срещата и какъв беше резултатът от нея няма да пиша в тази статия, а само ще кажа, че лицемерието на българския политик е безгранично! 

В годините контактувах и със здравни министри и с министри на околната среда и водите и с много „специалисти“ свързани с контрола по качеството на водите в България и това убеждение винаги се е потвърждавало.

Сега някой би си задал въпрос, защо трябва да се обръща внимание на ефекта от унищожаване на микроорганизми, когато така или иначе ВиК операторите са длъжни да обеззаразяват водата във водопроводната мрежа. 

Да, това е точно така … 

Какво е повърхностно напрежение на водата и как променя то качествата и, когато намалява след обработка с устройства на ЗИТА?

Замисляли ли сте се, кое кара капката да стои така без да се разлива. 

Ами това – повърхностното напрежение.

Повърхностното напрежение определя способността на водата да прониква и да разтваря вещества. 

Колкото по-ниско е то, толкова по-високи са способностите на водата да разтваря и по-добри са нейните свойства като течност. 

Летливостта (изпаряемостта) на водата също зависи от силата на сцепление на молекулите и. Колкото по-ниско е повърхностното напрежение, толкова по-летлива е тя. Това на свой ред определя нейната активност, тоест способността и да взаимодейства с други вещества. 

Тези три величини – повърхностно напрежение, способност да разтваря вещества и течливост, са взаимосвързани. Степента на повърхностно напрежение определя течното състояние на водата. 

Вода с ниско повърхностно напрежение биологически е по-достъпна. Тя влиза по-лесно в междумолекулярно взаимодействие. 

Естествено е сега да се запитате с какво ни помага това в домакинството. 

Котленият камък – ясно; унищожаване на опасни за човешкото здраве микроорганизми – добре, ама пък повърхностно напрежение…   

За да въздействат върху качествата на водата производителите на миещи и перилни препарати използват повърхностно активни вещества – ПАВ. Те са изкуствено или синтетично получени вещества, които влизат като основни компоненти на миещите и перилните препарати, използвани в бита и промишлеността. Те имат две основни функции, а именно – да понижат повърхностното напрежение на течността, в която се разтварят, и да образуват стабилна емулсия или суспензия с частиците на замърсителя. Това означава, че с намаляване на повърхностното напрежение на водата, Вие по-добре ще перете, измивате, разтваряте и т.н. 

Тъй като дълги години съм се занимавал с вододисперсионни системи и по-точно бои на водна основа (така наречените латексови и фасадни), благодарение на многобройните ми контакти в този бранш, успяхме да тестваме нашите устройства в най-големите, известни и реномирани български фирми производителки на бои. 

Няма да Ви отегчавам с излишна информация (и така статията стана доста дълга), само ще обърна внимание на два основни показателя, които са изключително важни за боята: 

1. Покривност – повиши се с 15 грама на квадратен метър (това за боя е много!), което означава, че се намали разходната норма (с по-малко количество боя се боядисва по-голяма площ); 

2. Намали се с близо 20% влагането на целулозен сгъстител.

За повечето хора тези резултати не говорят нищо, но ги споменавам защото те доказват влиянието на устройството върху повърхностното напрежение. 

Когато то намалява, частиците вода много по лесно омокрят (диспергират) сухите частици – при боите това са титанов диоксид и много други сухи добавки, а в ежедневието ни постоянно ни се налага да използваме водата като разтворител.

Какво се случва в почвата, когато повърхностното напрежение на водата е ниско? 

Водата достига много по-лесно до корените на растенията. Именно поради това, при кореноплодните зеленчуци резултатите, които наблюдавахме при нашите експерименти бяха най-добри.

И така: 

Имате ли нужда от устройство обработващо вода чрез магнитно поле и създаване на ултразвукови колебания?

  • Ако ще продължавате да си купувате и използвате препарати против котлен камък, такова устройство не ви е необходимо; 
  • Ако в апартамента си имате два кръга на захранване с вода и сложите само на единия – не го правете, не си заслужава; 
  • Ако не отоплявате водата си с бойлер и нямате сериозни проблеми с натрупването на котлен камък, не пиете от чешмата и разходът ви на вода не надвишава 5 кубика на месец – не ви съветвам да си давате парите за такова устройство; 
  • Ако имате много интензивно натрупване на котлен камък или е необходимо въобще да няма натрупване на котлен камък, такова устройство няма да ви свърши работа – направете консултация със СПЕЦИАЛИСТ; 
  • Ако искате да предпазите парогенератор от котлен камък, такова устройство няма да реши проблема – трябва ви омекотяване на водата; 
  • Ако сега планирате бюджета за основен ремонт на вашето жилище или ще започвате строителство на такова – задължително предвидете такова устройство; 
  • Ако сте зеленчукопроизводител независимо голям, среден или малък, в промишлени или домашни условия – сериозно се замислете за такова устройство; 
  • Ако имате басейн – задължително си сложете такова устройство и намалете наполовина дезинфектиращите препарати.  

Снимки, протоколи, обяснения, една камара отегчителни приказки, но въпреки всичко се надявам да сте стигнали до края на статията и да сте си отговорили на интересуващите ви въпроси. 

В никакъв случай с гореизложеното не правя реклама на даден тип устройство, не ви убеждавам да купувате, не ви и разубеждавам! 

Споделям нашия дългогодишен опит защото знам, че повечето хора се лутат в „морето от информация“, слушат явни лъжи от некоректни и необразовани търговци, задават си въпроси на които не могат да си отговорят и в крайна сметка губят доверие и интерес. 

За да вземете правилното решение трябва да повярвате на нещо. 

Ясно е, че няма да си купите устройство и да започнете да експериментирате, да правите анализи, да давате вода в лаборатории за изследване и т.н. и т.н. Затова:

  • Послушайте специалистите-изследователи правили това дълго време, от първо лице; 
  • Поговорете с професионалисти-практици имащи опит в тази сфера; 
  • Попитайте хора използвали поне една година такова устройство и макар че мнението им ще бъде доста субективно, то ще е по-истина от думите на някой безхаберен търговец, виждал такова устройство само на рафта на магазина си. 

Поставянето на устройство от такъв тип със сигурност ще промени качествата на преминалата през него вода, но и вие трябва да сте убедени за нуждата да се възползвате от тези промени. 

Трябва да знаете, че устройството не е магическа пръчка и най-често за да видите/усетите резултата е необходимо време и разбира се желание да наблюдавате, съпоставяте и анализирате.

Статията написа Станислав Джамбазов

Технически консултант в ЗИТА

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *