Това не е за смъркане

И така, ако не е за смъркане, какво е тогава?


Това е сухият остатък от 7 литра вода след нейното изпаряване.


Първо обаче ще опиша каква и от къде е водата от изследването:

Това е вода от водопроводната мрежа на село в североизточна България, намиращо се в непосредствена близост до големи варовикови находища (скали). Това е и причината водата от такива региони да е характерна с високата си твърдост. В случая, твърдостта и е над 25 Немски градуса, което означава доста твърда вода. Рядко по градовете в България се среща такава твърдост.


Да се върнем на сухия остатък – 3 грама сухо вещество от 7 литра питейна вода.

Много хора ще нарекат този сух остатък „котлен камък“ и ще го заклеймят, като най-големият бич за домакинството. Ще го обвинят за почти всичко лошо случващо се на домакинските им електроуреди и донякъде ще бъдат прави. Тук обаче ви предлагам да погледнете този сух остатък от друга страна.


Какво всъщност представлява той (сухият остатък)?


След рентгеноструктурен и рентгенофлуоресцентен химичен анализ в специализирана университетска лаборатория се установява следният фазово-химичен състав:

Арагонит (Калциев карбонат) – 77%; Натриев хлорид – 19%; Хидромагнезит – 1,6%; Доломит – 2%

Химичен състав установен чрез прахова рентгенограма:

Натрий – 23,2%; Магнезий – 10,3%; Силиций – 1,70%; Сяра – 4,11%; Хлор – 14,0%; Калий – 5,33%; Калций – 41,4%.


За повечето „умници“, които се усмихват ехидно виждайки едно число наречено твърдост и изведнъж всичко им става ясно, си позволявам да напиша нещо:

Въобще не е задължително твърдостта на водата да е определяща при натрупването на котлен камък!

Преобладаващите минерали (под общото наименование КАЛЦИЕВ КАРБОНАТ), може да са с такава външна морфология (най-вече зависи от кристалната структура), която много по-бавно и трудно да позволява натрупването на дебел слой, така че твърдост не означава винаги и задължително бързо натрупване на котлен камък!


За тези, които продължават да четат статията и любознателно да разсъждават по нея, ще обърна внимание, че не при всички води това съдържание е едно и също. При различните водоизточници от различните региони на страната, химичният състав е различен и в различни концентрации. Някой елементи присъстват, други не, това зависи от къде (въздух, скали, почви) е преминала  и какво е „отнесла“ със себе си тази вода.

Така или иначе, макар и в различен състав и концентрация, тези вещества присъстват (и се контролират от ВиК дружествата) във водата от градската и селска водопроводни мрежи, а нашето тяло жизненоважно, ежедневно се нуждае от тях за да е здраво и да функционира правилно!


Не знам дали схванахте идеята от написаното по-горе, но бих ви посъветвал да се замислите върху следното, свързано с вашето здраве (мен не ме интересува то, но вас би трябвало да ви вълнува!):


Кое е по-важно?


Да премахвате котленият камък от водата за да пазите домакинските си уреди, а вие да пиете дестилирана вода и да имате недостиг на минерали

или

да оставите минералите във водата; да подобрите качества И; да си я пиете, а пък електрическите уреди да си ги предпазвате по далеч не толкова радикален начин?


И накрая:


Знам, че това количество (3 грама) бяло вещество от снимката, изглежда доста плашещо. 

Много хора веднага ще го свържат с камъни в бъбреците или жлъчния мехур. 

Добре е обаче да знаете, че няма категорични изследвания доказващи връзката между едното и другото! 

Има обаче други научни изследвания и то много, повечето от японски изследователи (японците доста се вълнуват от тази тема, помислете защо), които доказват, че в райони с висока твърдост на водата (между 20 и 250dH), която живеещите там основно употребяват за пиене, има много по-малък процент заболявания на опорно-двигателната система в сравнение с хора живеещи в други региони с много по-мека вода.


Както искате го разбирайте и тълкувайте; няма да „задълбавам“ повече в тази посока, но е подигравка с интелигентността ви,

ако възприемате организма си като бойлер с 3 киловатов нагревател. 


Замислете се също и за компетентността на тези (пък било то и лекари), които ви съветват да не пиете твърда вода за да нямате проблеми с бъбреците. Тези заболявания са в следствие на нарушената обмяна на вещества (или както е по-популярно – нарушен метаболизъм), а не защото много му идва на организма СаСО3. Научни изследвания в тази насока има много! 

Статията написа

Станислав Джамбазов – не смъркащ, а пиещ СаСО3

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *