Когато трябва да подберете електромагнитен вентил за дадена инсталация, вие трябва да се съобразите с някой важни особености свързани, както със самата инсталация, а също и с принципа на работа на различните вентили.
Това е така, защото различните типове вентили работят при различни условия и с различни технически параметри.
Важно условие, което Ви дава първоначална информация за избор на вентил е диаметърът на присъединителната резба на инсталацията където ще бъде монтиран той.
Най-често тя е тръбна и се измерва в цолове.
Ако инсталацията е един цол (1“), това означава, че вътрешното сечение на тръбите е със светъл отвор приблизително 24 милиметра (ако тръбите са сравнително стандартни).
Дебитът на тази инсталация ще се определя от това сечение и налягането, което действа върху флуида преминаващ през нея.
Погрешно е да се приема, че щом размерът на инсталация е уточнен, това е достатъчно условие да се предложи електромагнитен вентил, който да отговаря по присъединителни размери на инсталацията.
Не при всеки електромагнитен вентил, присъединителните му резби отговарят на неговия светъл отвор/условен диаметър (Dy).
Много от предлаганите на пазара електромагнитни клапани не отговарят на това условие.
Ако вентил е с присъединителни размери 1 цол, а неговия условен диаметър е 15 милиметра, то той въобще не би отговорил на нуждите на едноцолова инсталация. Той моментално би понижил нейния дебит почти двойно.
Със същия успех можете да монтирате електромагнитен вентил 1/2 цола (който е значително по евтин), като за целта ще трябва да си закупите само два броя муфа/преходник от 1 цол към 1/2 цола.
Именно затова е особено важно при избор на електромагнитен вентил да обърнете внимание дали присъединителните му отвори (резби) отговарят на неговия условен диаметър (Dy).
В техническата документация на всеки вентил трябва да се съдържа тази важна информация.
По-долу може да се ориентирате, какъв би трябвало да бъде приблизителният условният диаметър на вентилите в зависимост от техните присъединителни размери:
1/8 цола = 3,18 милиметра
1/4 цола = 6,35 милиметра
3/8 цол = 9,53 милиметра
1/2 цола = 12,70 милиметра
3/4 цол = 19,05 милиметра
1 цол = 25,40 милиметра
1, 1/4 цола = 31,75 милиметра
1, 1/2 цола = 38,10 милиметра
2 цола = 50,80 милиметра
Като уточнение може да се каже, че при нашите електромагнитни вентили най-точно това съотношение е спазено при индиректните (диафрагмени) вентили.
При директните вентили предназначени за сравнително по високи работни налягания присъединителните размери в повечето случаи не отговарят на условния диаметър на вентила.
Пример: Електромагнитен вентил с присъединителни размери ¼ цола с условен диаметър (Dy) 2 милиметра.
В този случай вентилът е предназначен за инсталация с малък дебит, а присъединителните отвори са подбрани с цел лесен монтаж чрез стандартна арматура.
Друго условие при избор на електромагнитен вентил е неговата пропускателна способност (Kv).
В този случай вентилът не се подбира по присъединителните му размери, а по дебита на флуида, който трябва да премине през него.
Когато се знае количеството флуид което ще преминава през инсталацията за определено време и при определено налягане, ние лесно можем да подберем правилния електромагнитен вентил, като сравним неговата пропускателна способност с тази, която ни е необходима.
Най често тя се измерва в м3/час или литри/минута.
Фирмата-производител на електромагнитни вентили е необходимо на видно място в техническата документация на изделието да отбележи пропускателната способнос, както и методът по който е измерена тя.
Изисквайте тази информация от търговеца!
Типът на вентила е другото важно условие с което трябва да се съобразите при избора си.
Типовете вентили са два – нормално затворени (НЗ) или нормално отворени (НО).
Какво означава всяко от тези определения:
Означава работното положение на вентила при отсъствие на електрически сигнал.
- При НЗ вентили след монтирането им в системата, те спират протичането на флуид след тях. В това си положение те изпълняват функцията „затворен“ без да им е необходима електроенергия. Чак след подаване на електрически сигнал на електромагнита (бобината), вентилът се отваря и пропуска флуида. Това положение „отворен“ ще продължи до момента, в който не бъде преустановено подаването на електроенергия.
Тук отварям една скоба и обясняваме малко по-подробно за бобината:
Обръщайте внимание на техническата информация за електромагнита. Ако на него има означение ЕD 100% това означава, че той може да бъде постоянно включен.
- При НО вентили, след монтирането им в инсталацията те нормално ще пропускат флуид през тях. Когато им се подаде електрически сигнал ще затворят системата.
При избор на тип вентил НЗ или НО трябва да се прецени времето, в което вентилът ще работи при подадено напрежение (от икономическа гледна точка), както и в какво положение трябва да остане вентила при евентуално непредвидено спиране на електрическото захранване. Тези, както и много други фактори влияят при избора на тип клапан.
Друго важно изискване при подбор на електромагнитен вентил, е работното налягане на което ще бъде подложен той.
Задължително условие е клапанът да отговаря на приетите европейски стандарти и изискванията за техническа безопасност.
Като принцип на работа болшинството от предлаганите на пазара електромагнитни вентили се делят основно на две групи – директни или индиректни – някой производители ги наричат диафрагмени (поради факта, че затварянето се осъществява чрез „диафрагмата“ или мембрана) .
Разбира се има и много други наименования и типове на различните видове вентили, но основното което ги дели, е че при едните не е необходимо налягане в системата и те могат да работят от 0 бара, а за другите е необходимо определено налягане.
Това изискване за минимално налягане се дава в техническата документация на клапана и то е задължително условие за нормалното му функциониране.
Не забравяйте да уточните това още в самото начало на разговора си с търговеца!
Флуидът (течност или газ), който ще преминава през инсталацията е друг важен показател, от който зависи подбора на вентил.
Това, както и мястото където ще бъде монтиран той, определят неговата степен на защита и вида материали от който ще бъдат изработени неговите части.
При различните изпълнения, вентилите могат да работят с газове или течности с определен вискозитет, при различни температури на флуида и околната среда, както и при различни други условия на експлоатация.
В зависимост от агресивността на средата където ще работи даден вентил, се определят както материалът за производство на корпус и вътрешни работни части, така и степента му на защита.
Това е информация, с която задължително трябва да разполагате, за да може търговецът или производителят на електромагнитни вентили да направи най-доброто предложение за Вашия случай.
Колкото повече въпроси ви задава вашият консултант, толкова по правилно предложение ще направи!
Популярно в практиката се приема, че електромагнитният вентил трябва да бъде метален (най-често от месинг).
Това съвсем не е задължително.
Когато няма специални изисквания към вентила, неговото тяло може да бъде изработено от далеч по евтини и лесни за обработка материали.
В последните години особено много се развиха и усъвършенстваха производствата на технически пластмаси. Създадоха се нови видове полимери, превъзхождащи по физико-механични показатели много от металите. Голяма част от производителите на електромагнитни вентили (в това число и ние) наложиха в своите производства техническите пластмаси като основен продукт.
При избора си на електромагнитен вентил може спокойно да заложите на корпус от технически полимер, ако той отговаря на изискванията и условията на инсталацията.
Това несъмнено би бил икономически по добрият вариант. Разбира се и производителя има значение, затова съблюдавайте вентилът да бъде придружен с всички задължителни документи и гаранции.
Много често търговците привлечени от ниските цени, закупуват и след това предлагат на пазара вентили без доказан произход и качество.
Често етикетите в търговските обекти не отговарят на продукта, на който са поставени.
Обръщайте внимание на целостта на оригиналната опаковка на изделието и всички придружаващи го документи. Ясно и четливо да присъства фирмата-производител.
Запомнете че коректния производител няма от какво да се крие.
Напротив, той иска неговото име и лого да присъстват на колкото може повече места – това е една добра реклама! Ако името на производителя се крие, липсва или е поставено някъде на незабележимо място в документацията, това трябва да бъде за Вас знак да внимавате !
Помнете, че всеки производител е длъжен да предоставя информация за своите продукти.
Всеки търговец може и трябва да изисква от фирмата-производител информацията която Ви интересува.
Последният показател на който ще обърна внимание в тази статия, е работното напрежение на което ще работи електромагнитният вентил.
Всеки електромагнитен клапан се управлява дистанционно чрез подаден електрически сигнал. Този сигнал променя работното положение на вентила.
При избора си, единственото условие с което трябва да се съобразите, е да знаете напрежението което ще захрани бобината на клапана.
В повечето случаи вентилите се окомплектоват с бобина (електромагнит) от фирмата производител.
Ако ви се наложи да подменяте електромагнит на вентил, подменете го с оригинален от същия производител.
Стандартни бобини за различни видове клапани НЯМА!
Това, че вътрешните диаметри на бобини от различни производители си съвпадат не означава, че те са еднакви!
Всеки производител разработва своите електромагнити така, че те да са съобразени с управлението на конкретни вентили.
От практиката наблюдавам, че различните фирми-производителки са намерили различно решение за управление на своите вентили.
Бобината се състои от намотки от меден проводник. Броят на намотките както и диаметърът на проводника трябва да бъдат точно съобразени.
При протичане на електрически ток през тези намотки се създава магнитно поле с определена мощност и то в определена зона, така че да въздейства върху управлението на вентила.
Всичко това са стойности и параметри, които са много прецизно подбрани от производителя, така че да се постигне максимален ефект и надеждност при работа на вентила.
Трябва да се има впредвид, че ако някой от тези стойности не са съобразени правилно, то бобината ще работи при критични условия. Ще се увеличи консумацията на електроенергия и ще се намали производителността.
Именно поради тези причини, вентилът и електромагнитът трябва да са от един и същ производител. Друг вариант би поставил качеството и сигурността на работа на под съмнение, както и техническата му безопасност.
Ако нямате възможност да се снабдите с бобина оа същия производител на който е вентила, най-доброто решение е подмяна с нов вентил. Затова избирайте фирма-производител, която лесно може да бъде намерена; която предлага резервни части и след гаранционно обслужване на своите продукти.
Изисквайте възможно най-много информация от търговеца за производителя на вентила и бобината; информация за материалите от които са произведени те, както и техническите им показатели!
Не подценявайте материала с който е капсулована бобината! Не купувайте бобини без етикет, маркировка и информация за производител!
Практиката показва, че на пазара за пневматични и хидравлични компоненти, присъстват голям брой бобини без задължителните обозначения, без производител, със съмнителен произход и качество.
Ако закупите смесителна батерия с не добро качество, най-лошото което би ви се случило е да се наводните (което разбира се съвсем не е добре). Ако обаче си закупите бобина и я свържете към напрежение 230 V/50Hz и се укаже, че изолацията на корпуса и не е изолация а проводник, това несъмнено може да коства нечий човешки живот!
От всичко написано до тук, се надявам да съм бил полезен в избора ви на електромагнитен вентил.
Целта на тази статия не е рекламна и не цели да ви накара да изберете точно нашите вентили – напротив, желанието ми е да ви обясня как да избирате, съпоставяте и преценявате различните видове клапани в зависимост от тяхното приложение.
На пазара присъстват много търговци и фирми производители които са коректни и отговорни към своите клиенти. Те са професионалисти с опит и традиции в бранша и за нас е удоволствие да се конкурираме, но присъстват също и други! Затова задавайте въпроси и изисквайте точни отговори.
Статията написа Станислав Джамбазов – Технически консултант в ЗИТА